Projekt Biomechanika: Porovnání verzí
m (Zamyká „Projekt Biomechanika“: Vkládání reklamních externích odkazů ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání))) |
m (naimportována 1 revize) |
(Žádný rozdíl)
|
Aktuální verze z 31. 7. 2015, 17:26
Bionika a biomechanika
Principem projektu je navrhnout mechanismus, zařízení nebo výrobní postup podle živých organizmů. Například návrh nástrojů jako jsou pneumatická kladiva podle hlavy datla. Zemních strojů podle kančích klů. Křídla letadel a tvar trupu podle ploutví a těl kytovců.
Zajímavé bionické prací z minulých semestrů:
- Jaroslav Procházka: Hloubení otvorů - bionický mechanizmus. Inovativní koncept vrtací hlavice inspirované ústrojím Krtonožky. (2008)
- Mechanická žížala, studie pohybového mechanizmu robota inspirovaného žížalou, animace pohybu (2007)
Umělý ribozom
Ribozom na základě "programu uloženého v RNA" vytváří lineární řetězec z aminokyselin. Tento řetěz, bílkovina, se složí do 3D objektu. Několik projektů se snaží tento postup napodobit.
Projekt spočívá v 3D návrhu (nano)mechanismů založených na stavebních blocích, které se skládají do složitějších celků.
Je možné vyjít z následujících projektů:
CANDO
Schafmeister Laboratory na University of Pittsburgh se zabývá zajímavým projektem, který si klade za cíl z několika bis-aminokyselin skládat složité prostorové struktury na molekulární úrovni. V laboratořích se již povedlo demonstrovat celý proces. Vytvořili také specializovaný CAD, který pomáhá sestavovat složité molekuly podle zadání.
Claytronics
Dalším zajímavým projektem je "Claytronics" (složenina ze slov clay - jíl a elektronika). Tento projekt je veden na Carnegie Mellon ve spolupráci se společností Intel. Viz Synthetic Reality.
Cílem je vyvinout stavební bloky, které umožní dynamickou změnu tvaru, podle programu nebo interakce mezi "katomy". Princip je také možné nazvat programovatelnou hmotou.