MCAD (Mechanical CAD)
Velké strojírenské podniky používají převážně parametrické CAD.
V automobilkách je dominantní CATIA. Odhaduje se, že její podíl v tomto segmentu dosahuje 80%. Catii také používá Boeing, který nasadil Catii již v roce 1984 a byl jedním z prvních velkých zákazníků firmy Dassault (3DS), která systém vyvíjí a dodává. EADS, výrobce Airbusů také využívá tento systém. Catia, Delmia a Enovia (navazující produkty 3DS) dokáží zvládnout velké objemy dat, například model Airbusu 380 tvoří 16TB dat.
Dalším CAD je UGS NX, NX I-deas, dodávaný Siemens (dříve UGS). Ze známých firem je používá například GM (General Motors) a jeho dceřinné společnosti jako je Daewoo. LG Electronics, v něm navrhuje domácí spotřebiče. Často jej také používají výrobci letadel a vrtulníků, výrobci strojů a firmy, které se zabývají návrhem továren a výrobních linek.
SolidWorks, je CAD a zároveň firma, která byla koupena 3DS. SolidWorks doznal poměrně rychlého a značného rozšíření mezi středně velkými strojírenskými podniky. Poměrně často se také používá pro návrh továren a výrobních linek.
Pro/ENGINEER, nově Creo, jsou CAD od firmy PTC. Pro/ENGINEER byl prvním komerčně dostupným parametrickým CAD. Mezi jinými jej začal používat i výrobce zemědělských a stavebních strojů John Deere. Pro/E používají také firmy Caterpillar, Lenovo, Nokia a Volvo.
Velocity a CAD Solid Edge je produktová řada firmy Siemens, která je zaměřena na menší a střední strojírenské podniky.
Autodesk nabízí zejména Inventor a AutoCAD. Inventor byl od začátku navržen jako plně parametrický CAD. Historicky mnohem starší je AutoCAD, který je i díky tomu značně rozšířen. Autodesk jej nabízí v mnoha variantách, na strojírenství je zaměřen AutoCAD Mechanical.
Existuje mnoho dalších CAD, které jsou vhodné pro návrh strojů a součástí. Tyto CAD jsou obvykle výrazně levnější, než výše uvedené a často nabízejí zajímavé vlastnosti. Jejich neúplný seznam je možné najít na stránkách wikipedie. Zde jsou uvedeny jen některé z nich jako příklady.
VariCAD je CAD českého původu (Liberec). Je vyvíjen již po dlouhou dobu a existuje ve verzích pro Windows a Linux. Je to jeden z mála profesionálních 3D CADů pro Linux.
Ruskou obdobou VariCADu je Kompas-3D od firmy Ascon. Nabízí odlehčenou verzi jako freeware.
PowerSHAPE od britské firmy Delcam je parametrický CAD, který je volně ke stažení jako PowerShape-e. Volná verze má oproti plné verzi některá omezení, zejména export do jiných formátů.
ZWCAD je CAD čínské firmy ZWSOFT. Jde o levnější variantu AutoCAD. ZWCAD používá stejný formát (dwg) a také ovládání programu je v podstatě shodné s AutoCAD. V mnoha evropských zemích má firma zastoupení a lokální podporu.
BRL-CAD je 3D open source CAD. Původně byl vyvíjen a používán armádou USA. Projekt byl opuštěn a uvolněn jako open source.
FreeCAD je další open source 3D CAD, který je založen na parametrickém jádře OpenCascade. Má potenciál v budoucnu konkurovat zavedeným 3D CADům
Zpět na: