CAD software proprietary

Z cadwiki
Verze z 31. 7. 2015, 17:35, kterou vytvořil Vrecion (diskuse | příspěvky) (naimportována 1 revize)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Mezi komerčními CADy je několik produktů a společností, které dominují trhu. Vedle nich působí celá řada jiných společností, které často nabízejí cenově výhodné alternativy nebo specializované produkty.

Prakticky všechny firmy, které dodávají CAD, také nabízí různé rozšířující moduly. Typicky se jedná o CAE/CAM moduly a oborově orientované nadstavby. Příklady takových rozšíření jsou pevnostní výpočty 3D modelu (FEM), nebo katalog ložisek s funkcemi jako je nalezení vhodných ložisek podle zadaných sil a jejich vložení do 3D modelu.

Většina CAD také umožňuje vytvářet vlastní rozšíření většinou pomocí skriptovacích jazyků, nebo přes definované API (Application Programming Interface) rozhraní.

Následující výčet významných firem není zdaleka úplným přehledem. Výběr vhodného CADu závisí na konkrétní situaci a zamýšleném použití.

Dodavatelé kernelů

Mnoho CAD systémů využívá jádra třetích stran. Je to podobné, jako když programátor použije vyšší programátorský jazyk a na jeho základě vyvine novou aplikaci. Nezabývá se pak problémy, které již někdo naprogramoval a použije funkce, které mu nabízí daný programovací jazyk. Obvykle také programátoři nepoužívají jen samotný jazyk, ale celou řadu funkcí, které vyvinuly jiné týmy. Funkce jsou obvykle sdruženy do rozsáhlých balíků, kterým se říká knihovny (library).

Kernel, neboli jádro typického CAD systému je ve své podstatě knihovnou funkcí, nejčastěji v jazyce C. Jedna firma tak udržuje rozsáhlé knihovny obecně použitelných funkcí. Licence na tyto knihovny odkoupí další firmy, které vyvíjejí CAD a na nich postaví vlastní CAD.

Mezi hlavní vývojářské skupiny a kernely (jádra) patří:

Zajímavou variantou je jádro OpenCasCade. Na rozdíl od ostatních je postaveno na filozofii otevřeného kódu. To znamená, že kdokoliv může legálně jádro použít a postavit na něm vlastní produkt. Nejen to, kdokoliv může také prostudovat zdrojový kód, opravovat chyby, nebo doplňovat nové funkce.

Pokud chcete získat přesnější představu o tom, jak se CAD programují, nebo dokonce vlastní CAD vyvinout, OpenCasCade je vhodnou technologií se kterou můžete začít experimentovat.

Seznam aplikací na jádře:

Významné CAD firmy a produkty

Přehled je postaven z hlediska strojaře a je tedy zaměřen převážně na CAD systémy vhodné pro konstruování strojů. Tyto CAD se také někdy označují jako MCAD (Mechanical Computer Aided Design).

Autodesk

WWW stránky:www.autodesk.com

CAD programy:

AutoCAD. Výhodou a zároveň i nevýhodou AutoCADu je, že je postaven na dvacet staré technologii. Jde o patrně historicky nejrozšířenější CAD, který má širokou uživatelskou základnu. Za tu dobu se kolem AutoCADu také vyvinula celá řada podpůrných technologií a nadstaveb, které usnadňují návrh strojů. Další výhodou AutoCADu je jeho všestrannost, kdy může stejně dobře pracovat architekt a navrhovat domy a strojař, který navrhuje převodovky. Existují také varianty AutoCADu, které kromě samotného jádra obsahují i oborově orientované nadstavby. Příkladem takto integrovaného produktu je AutoCAD Civil 3D, což je AutoCAD přizpůsobený potřebám stavebních inženýrů (silnice, mosty, rozvody vody apod.). AutoCADu naopak chybí důležité vlastnosti jiných CAD jako například parametrické kótování nebo podpora sestav.

Inventor. Inventor je novější strojírenský CAD. Koncepčně nevychází z AutoCADu. Způsobem ovládání a koncepcí se blíží spíše Pro/Engineer a SolidWorks.

Revit Architecture. Jak napovídá název jde o CAD pro architekty a stavitele.

Dassault Systemes

WWW stránky:www.3ds.com

CAD programy:

Catia vznikla začátkem 80. let jako interní CAD produkt francouzského výrobce letadel Dassault pro vývoj stíhaček Mirage. Vývoj Catie pak převzala nově vzniklá samostatná firma. Postupně se tento CAD prosadil i v dalších podnicích pro vývoj letadel jako je Boeing, Airbus nebo Bombardier. Silně se prosazuje i v automobilovém průmyslu. Přes polovinu nových modelů automobilů představených v roce 2007 bylo vyvinuto právě v Catii. Catia podporuje parametrický design, solid modely, NURBS. Postupně se do Catie integrují i analytické nástroje jako je FEM nebo detekce kolizí.

SolidWorks je dalším významným CAD systémem společnosti Dassault Systemes, který se často používá ve strojírenství, zejména ve středně velkých podnicích. SolidWorks vznikl v polovině 90. let jako levná konkurence produktům Pro/Engineer, UGS a Catie. Firma SolidWorks poměrně rychle získala velkou část MCAD trhu a byla koupena Dassault Systemes. Podobně jako Catia i SolidWorks podporuje parametrický design, obecné plochy a sestavy. S CAD SolidWorks jsou úzce propojeny analytické nástroje (zejména FEM, kinematika a CFD) Cosmos.

Obecně se dá říci, že podnik, který vyrábí automobily nebo letadla volí spíše Catii, výrobce čerpadel nebo převodovek spíše SolidWorks. Nejedná se však o jednoznačnou volbu, například v automobilkách najdete obvykle více CAD systémů.

Parametric Technology Corporation (PTC)

WWW stránky:www.ptc.com

CAD programy: Hlavním produktem PTC je CAD Pro/ENGINEER (také označovaný Pro/E nebo ProE). Pro/ENGINEER byl prvním komerčně dodávaným parametrickým CAD systémem (v roce 1988). CAD Pro/ENGINEER je postaven na modulárním principu a firma dodává různé sady modulů podle typu podniku, například pro elektroinstalace, návrhy elektromechanických součástí, potrubní rozvody a další oblasti.

Siemens PLM Software, dříve UGS

WWW stránky:www.plm.automation.siemens.com

UGS vznikla v 70. letech jako Unigraphics v úzkém spojení s McDonnell Douglas, výrobcem letecké a vesmírné techniky. V roce 2007 byla společnost odkoupena firmou Siemens a dále vystupuje pod novým názvem Siemens PLM Software.

CAD programy:

NX je hlavní produktovou řadou a vlajkovou lodí UGS/Siemens. Kategorie CAD programů je v této řadě zastoupena produktem NX Design. NX Design je dalším zástupcem parametrických CADů.

NX I-deas je variantou I-DEAS. Tento CAD koupila firma UGS v roce 2001 a již není dále aktivně vyvíjen. NX I-deas je chápán spíše jako verze, která má uživatelům I-DEAS usnadnit přechod k produktům řady NX.

Solid Edge Tento CAD se používá převážně pro návrhy v oblastech automobilových součástek, manipulační stroje, návěsy, výrobní stroje a linky, domácí spotřebiče, elektronika a spotřební zboží. Zajímavou variantou a možností je Solid Edge 2D Drafting. Tento 2D CAD je volně dostupný ke stažení. Je sice omezen na kreslení ve 2D, na druhou stranu obsahuje parametrické kótování a vazby, je také možné importovat výkresy z AutoCAD.


Zpět na CAD - Computer Aided Design

Dále na: